Przygotuj z nami domowe przetwory na zimę
Przygotowywanie przetworów nie jest wcale takie trudne, gdy wiemy jak odpowiednio się za to zabrać. Najlepszym czasem by zrobić przetwory na zimę i przygotować domowe zapasy jest lato i jesień. W tym okresie dojrzewają warzywa i owoce sezonowe. Z owoców: jabłek, gruszek, wiśni, truskawek, moreli czy śliwek z dodatkiem cukru powstanie pyszny dżem, konfitura, powidła, marmolada oraz sok. Z warzyw natomiast z dodatkiem octu zrobimy przetwory z ogórków, dyni, cukinii, buraczki, paprykę czy grzybki, a w słonej zalewie ukisimy ogórki i kapustę.
Z pomidorów, papryki, cukinii i bakłażana powstają najlepsze domowe przeciery. Na samą myśl, że na śniadanie można zjeść własnej roboty dżem truskawkowy ślinka cieknie albo przepyszny dżem z dyni, którego w sklepie trudno kupić. Warto poświęcić trochę czasu i cierpliwości na przygotowanie domowych zapraw, ponieważ są nie tylko zdrowsze i smaczniejsze niż te gotowe ze sklepu, ale także mamy pewność co do ich składu i jakości. Warto wspomnieć również, że do przygotowania przetworów idealnie sprawdzą się naczynia emaliowane: garnki, rondelki z dzióbkiem, cedzak czy nabierka.
Praktyczne rady przygotowania przetworów i pasteryzacja słoików na mokro. O czym należy pamiętać i jak to zrobić, by mieć pewność, że słoiki są szczelnie zamknięte.
· Podczas robienia domowych przetworów bardzo ważne jest by zakrętki i słoiki, w których będziemy je przygotowywać były porządnie umyte, wyparzone i wysuszone przed włożeniem do nich warzyw i owoców. Dokładnie myjemy i czyścimy, tak by nie pozostały w nich resztki innego jedzenia. Następnie wyparzamy w gorącej wodzie. Nada się do tego dostępny w naszej ofercie specjalny garnek emaliowany do gotowania słoików, który posiada wkładkę zabezpieczającą słoiki przed uszkodzeniem w trakcie sterylizacji i pasteryzacji przetworów.
· Warzywa i owoce powinny być dojrzałe i świeże. Należy je dokładnie umyć i sprawdzić czy nie są przypadkiem popsute. Napełniając słoiki trzeba pamiętać by zostawić od górnego brzegu ok. 2-3 cm pustej przestrzeni. Wszystkie składniki muszą być zakryte przygotowaną zalewą.
· Zakrętki czy wieczka słoików należy zawsze sprawdzić przed zakręceniem czy na pewno są czyste i suche.
· Do pasteryzacji podobnie jak do wyparzania posłuży garnek z wkładką do gotowania słoików. Wkładka zabezpiecza słoiki przed stykaniem się z dnem co mogłoby doprowadzić do ich uszkodzenia w trakcie gotowania. Słoiki nie mogą stykać się między sobą. Należy zachować odstęp między nimi i wkładać do
garnka słoiki o podobnej wysokości. Garnek jest bardzo duży i zmieści się w nim spora ilość słoików co przyśpieszy i usprawni cały proces.
Czas pasteryzacji słoików zależy od kwasowości przetworów:
– Produkty kwaśne takie jak kiszonki, marynaty (stężenie octu do 2%), kompoty czy niskocukrowe dżemy pasteryzuje się raz: mniejsze słoiki ok. 20 min, większe ok. 30 min.
– Przetwory z warzyw (buraczki, fasolka, szparagi) w niekwaśnej zalewie pasteryzujemy minimum dwa razy po 30 min z 24 godzinną przerwą między pasteryzacjami.
– Grzybki duszone lub w sosie własnym pasteryzujemy trzy razy po min. 30 min. z zachowaniem 24 godzinnej przerwy
– Przetwory o dużym stężeniu cukru (konfitury, dżemy, syropy) oraz ostre marynaty (stężenie octu powyżej 2-3%) nie wymagają pasteryzacji. Słoiki z gorącymi przetworami odwracamy do góry dnem (odpowietrzamy) i pozostawiamy do wystygnięcia.