Tradycyjny bigos z kiełbasą i grzybami
Podstawowe informacje
Czas przygotowania
60 min.
Poziom trudności
Łatwy
Ilość porcji
8 porcji
Potrzebne akcesoria
Garnek, patelnia, akcesoria kuchenne.
Lista produktów
- 1,5 kg kiszonej kapusty
- ziele angielskie, liście laurowe
- duża garść suszonych grzybów leśnych
- 2 duże cebule lub 3 mniejsze
- 0,5 kg szynki lub łopatki
- 0,5 kg swojskiej kiełbasy
- 3 średnie pomidory lub pomidory w puszce
- 8-10 suszonych śliwek
- sól, czarny pieprz, majeranek
- olej do smażenia
Tradycyjny pomysł na obiad
Tradycyjny bigos wpisany jest głęboko w kuchnię polską a każda pani domu ma swój sprawdzony przepis. Do bigosu można dodawać rożne mięsiwa, kiełbasy czy leśne grzyby. Doskonałym przełamaniem kwaśnego smaku kapusty są suszone śliwki. Danie najlepiej smakuje kilkukrotnie podgrzane, dzięki czemu smaki poszczególnych składników dobrze się przenikają.
Sposób przygotowania
Grzyby namaczamy wcześniej na kilka godzin tak aby były przykryte wodą. Gotujemy do miękkości, a następnie odsączamy i siekamy (wywar z gotowania zostawiamy).
Kapustę na bigos gotujemy na półtwardo w wodzie z gotowania grzybów z dodatkiem liścia laurowego i ziela angielskiego (jeśli wywaru grzybowego jest zbyt mało dolewamy wody lub bulionu warzywnego).
Cebule kroimy w piórka, kiełbasy w plasterki, mięso w mniejsze kawałki.
Na patelni rozgrzewamy nieco oleju i przesmażamy cebulkę do zeszklenia. Dodajemy mięso, doprawiamy solą, czarnym pieprzem i majerankiem. Gdy mięso zmieni kolor dokładamy kiełbasę i podsmażamy jeszcze 5-6 minut
Zaczynamy robić bigos, łączymy w dużym garnku kapustę, posiekane grzyby, mięso oraz kiełbasę z cebulką. Pomidory parzymy wrzątkiem, obieramy ze skórki i kroimy w kostkę. Dodajemy do pozostałych składników razem z posiekanymi suszonymi śliwkami. Opcjonalnie zamiast pomidorów możemy dodać puszkę pomidorów. Gotujemy na bardzo małym ogniu przez około pół godziny raz po raz mieszając. Doprawiamy do smaku solą, świeżo mielonym czarnym pieprzem i majerankiem.
Tradycyjny bigos najlepiej smakuje po kilkukrotnym podgrzaniu, gdy smaki dobrze się przenikną.