Uszkodzony garnek emaliowany – czy można go używać?
Garnki emaliowane należą do naczyń bezpiecznych, które nie wydzielają szkodliwych substancji podczas gotowania. Jednak, gdy dojdzie do uszkodzenia pokrywającej je powłoki z emalii, powinniśmy zrezygnować z ich użytkowania. Sprawdź, dlaczego korzystanie z porysowanego garnka emaliowanego jest niekorzystne dla zdrowia.
Co może uszkodzić emalię?
Mimo że garnki emaliowane są bardziej odporne, np. na wysoką temperaturę, to jednak są w większym stopniu, niż inne naczynia, podatne na uszkodzenia mechaniczne. Emaliowana powłoka zachowuje się jak szkło. Jeśli upuścimy je na podłogę, możemy liczyć się z tym, że pojawi się ubytek emalii na garnku. Popularnym błędem, podczas użytkowania naczyń emaliowanych, który może je uszkodzić, jest stosowanie ostrych narzędzi, np. do mieszania jedzenia w garnku. Podobny efekt porysowania niestety możemy uzyskać, decydując się na mycie go drucianą gąbką.
Uszkodzone garnki emaliowane to przede wszystkim skutek ich nieprawidłowego użytkowania. Szkody może spowodować również nagła zmiana temperatury. W wielu przypadkach uszkodzona emalia w garnku to również efekt złego przechowywania naczyń. Niekiedy z powodu braku miejsca w szafce umieszczamy garnki „jeden w drugim”, co powoduje, że te ocierają się o siebie i w konsekwencji niszczą.
Używanie uszkodzonych naczyń emaliowanych
Uszkodzona emalia w garnku powinna być dla nas sygnałem wskazującym, że nie należy już gotować ani przyrządzać dań z wykorzystaniem takiego naczynia. Jeżeli zastanawiasz się, czy obity garnek emaliowany jest szkodliwy, mamy odpowiedź.
Użytkowanie uszkodzonych garnków emaliowanych może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie, a także powodować nieprzyjemny smak gotowanych potraw. Pod warstwą emalii znajduje się stal węglowa, ulegająca korozji. Utleniające się związki z niej mogą być szkodliwe dla organizmu człowieka.
W takiej sytuacji lepiej zaopatrzyć się w nowy garnek i starać się nie powtarzać błędów w jego użytkowaniu.
Jak dbać o garnki emaliowane, by służyły przez lata?
Chcesz, by garnki emaliowane przetrwały wiele lat? To możliwe. Warto jednak wdrożyć dobre praktyki, które mogą zredukować ryzyko ich uszkodzenia. Zwróć uwagę na to, jak przechowujesz swoje naczynia. Nie wkładaj garnków jednego w drugi. Jeżeli to jednak niemożliwe, postaraj się odseparować ich powierzchnię. Możesz to zrobić, umieszczając pomiędzy nimi gazetę albo maty ochronne. Garnki układaj na macie silikonowej. W ten sposób zminimalizujesz możliwość obicia garnków.
Nie narażaj swoich naczyń na zbyt gwałtowne zmiany temperatury. Zaraz po gotowaniu nie zalewaj gorącego garnka zimną wodą. Pozwól także nabrać temperatury pokojowej garnkowi wyjętemu z lodówki. Gdy już myjesz naczynia, nie używaj ostrych gąbek bądź zdrapywania przypalonego jedzenia za pomocą ostrych narzędzi. Stąd już krok do zniszczenia emaliowanej powierzchni. Zamiast tego pozwól garnkowi się „odmoczyć”. Nalej do niego ciepłej wody i pozwól jej działać. Dzięki temu łatwiej będzie zmyć zaschnięte zabrudzenia.
Czytaj również: Jak wyczyścić przypalony garnek? 3 sprawdzone domowe sposoby
Pamiętaj także o odpowiednich narzędziach i sztućcach, które nie porysują powłoki z emalii. Dobrym rozwiązaniem będą drewniane lub wykonane z odpornego na wysokie temperatury tworzywa akcesoria kuchenne.
Czytaj również: Zasady używania garnków emaliowanych
Co zrobić z uszkodzonym garnkiem emaliowanym?
Garnki emaliowane mogą służyć Tobie nie tylko do gotowania i przyrządzania potraw. Gdy się zużyją, zamiast je wyrzucać, możesz wykorzystać je na wiele innych sposobów. Podaruj naczyniom emaliowanym drugie życie i wykorzystaj je jako kwietnik albo poidło dla ptaków. Możliwości jest mnóstwo!
Pamiętaj, że garnek emaliowany, który uległ uszkodzeniu – niezależnie, czy z naszej winy, czy też nie, nie powinien być stosowany do przyrządzania czy przechowywania jedzenia. Jedzenie potraw przygotowanych w uszkodzonym garnku emaliowanym może przyczynić się nie tylko do zmiany ich smaku, ale również wiązać się z negatywnymi skutkami zdrowotnymi. W takim wypadku można nadać naczyniu drugie życie i wykorzystać go w sposób niezwiązany z jedzeniem, a na przyszłość wcielić w życie zasady dotyczące bezpiecznego użytkowania naczyń emaliowanych.