Czy garnki emaliowane można myć w zmywarce?
Emaliowane naczynia mają w Polsce długą tradycję. Już dawniej używały ich do gotowania nasze babcie i mamy – a wiadomo, że akurat one na gotowaniu znają się jak mało kto. Nic dziwnego, bo emaliowane garnki mają wiele zalet. Nadają się do używania na wszystkich typach kuchenek (w tym również na indukcji), są bezpieczne w kontakcie z żywnością, a dzięki idealnie gładkiej powierzchni również utrzymanie ich w czystości nie stanowi problemu. Wiele osób jednak zastanawia się, czy emaliowane garnki nadają się do mycia w zmywarce.
Zmywarka w domu – nie tak wszechstronna, jak mogłoby się wydawać
Pojawienie się zmywarek w czasach PRL było jak powiew świeżego powietrza z zachodu. Jeszcze nie tak dawno były synonimem luksusu i wygody, dzisiaj jednak są powszechnie dostępnym wyposażeniem, które można spotkać nawet w wynajmowanych mieszkaniach. Przyzwyczailiśmy się do nich, bo są wygodne i wykonują za nas niewdzięczną pracę doprowadzania garnków, talerzy czy sztućców do czystości. Jednak obecność zmywarki w domu nie rozwiązuje wszystkich problemów z brudnymi naczyniami. Istnieje wiele garnków, pojemników i akcesoriów kuchennych, które nie nadają się do mycia w zmywarce.
Jakich naczyń nie powinniśmy wkładać do zmywarki?
Wokół mycia naczyń w zmywarce narosło wiele mitów. Jedni uważają, że do zmywarki nie powinniśmy wkładać żadnych garnków czy patelni, by te podczas automatycznego mycia nie uległy zniszczeniu. Inni zaś wychodzą z założenia, że zmywarka właśnie po to jest, by wyręczyć nas w niewdzięcznym rytuale mycia każdego rodzaju naczyń i akcesoriów. Jak jest w rzeczywistości? Oto lista rzeczy, których nie powinno się myć w zmywarce:
- akcesoria z drewna;
- naczynia i noże z uchwytami z tworzywa sztucznego, które nie jest odporne na wysokie temperatury;
- żeliwne patelnie i garnki,
- naczynia z powłoką nieprzywierającą,
- zdobioną złotem lub platyną porcelanę i szkło,
- miedziane garnki,
- naczynia z ręcznie wykonanymi rysunkami, produkty typu hand-made.
Co można myć w zmywarce?
W zmywarce możemy umyć naczynia z grubego szkła, komplety sztućców, pojemniki plastikowe ze specjalnym oznaczeniem, garnki ze stali nierdzewnej albo emaliowane. Pamiętajmy jednak, że zawsze mogą wystąpić wyjątki od reguły. Dlatego najbezpieczniej jest sprawdzić wskazówki, dotyczące czyszczenia danego produktu, umieszczone na produkcie/opakowaniu przez producenta.
Stal to popularny materiał do produkcji garnków kuchennych, który słynie z dużej wytrzymałości i odporności. Warto jednak pamiętać, że z naczyń ze stali nie mogą korzystać osoby uczulone na nikiel. Wiele garnków nie nadaje się też do używania na kuchence indukcyjnej, a te, które można stosować, często są bardzo drogie.
Jak widać, wybór odpowiednich naczyń do gotowania nie jest taki prosty, jak mogłoby się to wydawać. Istnieje jednak typ naczyń, który nie sprawia problemów ani na kuchence indukcyjnej, ani podczas mycia w zmywarce. Mowa o tradycyjnych naczyniach emaliowanych.
Emaliowane garnki i naczynia – czy można je myć w zmywarce?
Choć garnki emaliowane często wykonywane są ręcznie, to z powodzeniem można bezpiecznie myć je w zmywarce, bez obaw o uszkodzenia ich struktury czy utratę właściwości. Przygotowując naczynia do automatycznego mycia, należy również zwrócić uwagę na właściwe ułożenie w zmywarce – emaliowane garnki nie powinny obijać się o inne talerze czy akcesoria kuchenne. Pamiętaj, że odpowiednie dbanie o naczynia kuchenne przedłuża ich żywotność.
Warto mieć na uwadze, że nie każdy rodzaj zabrudzenia da się łatwo wyczyścić w zmywarce. Nawet najlepsza maszyna może mieć problem, jeśli w garnku znajdą się zaschnięte od kilku dni resztki jedzenia. Sporym problemem mogą również okazać się przypalone garnki – te, zanim włożymy do zmywarki, powinniśmy wyczyścić i pozbyć się pozostałości po zabrudzeniach czy spaleniźnie. Nie wiesz, jak to zrobić? Sprawdź nasze sposoby na wyczyszczenie przypalonych garnków, które z pewnością pomogą Ci rozwiązać ten problem.
Garnki emaliowane – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Emaliowane naczynia od lat cieszą się ogromną popularnością. Są wybierane nie tylko ze względu na ich trwałość czy właściwości zdrowotne, ale również z uwagi na wyjątkowy design. Wysokiej jakości emaliowane naczynia polskiej produkcji można znaleźć na przykład w bogatej ofercie Silesia. To propozycja dla osób, które cenią tradycję, naturalność i szukają wysokiej jakości produktów do gotowania. Garnki emaliowane Silesia łączą w sobie wieloletnie doświadczenie przekazywane z pokolenia na pokolenie oraz nowoczesne spojrzenie na zdrowe gotowanie i potrawy przygotowane z naturalnych składników.