Zapiekana kapusta z grzybami i orzechami
Podstawowe informacje
Czas przygotowania
1h
Poziom trudności
Łatwy
Ilość porcji
12-15
Potrzebne akcesoria
garnek emaliowany nieokuwany
Nieczęsto spotyka się tak zróżnicowane, a jednocześnie nieskomplikowane danie, jakim jest zapiekanka. Może zostać stworzona z niemal dowolnych produktów w zależności od zawartości lodówki i gustu. Lista składników, które możemy użyć do jej przygotowania właściwie nie zna granic. Z powodzeniem możemy więc popuścić wodze fantazji kulinarnej i przystąpić do przygotowania swojej własnej, niepowtarzalnej wersji. Najpopularniejsze są te z mięsem, makaronem, ryżem, warzywami czy ziemniakami. Przygotujemy je na słodko i wytrawnie. Co więcej do ich przygotowania nie potrzebujemy nawet naczynia żaroodpornego, wystarczy dobry, nieokuwany garnek emaliowany.
Zapiekanka – jak zrobić?
Na zapiekankę jest wiele przepisów. Jest też wiele sposobów jej przygotowania. To jakie składniki i smaki połączymy zależy tylko od nas i naszej wyobraźni. Najlepsza zapiekana to taka, która odpowiada naszym gustom i przygotowywana jest wg. sprawdzonego przepisu.
Cokolwiek ułożymy na dnie naczynia żaroodpornego warto zabezpieczyć przed przywieraniem w wysokiej temperaturze, natłuszczając dno i boki masłem lub smalcem. Jeżeli używamy do dania ziemniaków, ryżu czy makaronu, bądź też twardych warzyw korzeniowych, warto je częściowo podgotować. Dzięki temu będziemy mieć pewność, ze nie pozostaną twarde i surowe.
Składniki układamy warstwowo, naprzemiennie aby uzyskać estetyczny efekt i dobre połączenie składników. Wierzch zwykle wykańczamy sosem, który ładnie się zapiecze np. beszamelem lub warstwą sera. Pieczemy w 180-190 stopniach C. Czas pieczenia zależy od wielkości naczynia i użytych składników.
Zapiekamy w naczyniach żaroodpornych, ceramicznych czy szklanych ale też w garnkach bez metalowych okuć i plastikowych elementów. Idealnie sprawdzają się tradycyjne garnki emaliowane. Nie tylko świetnie nadają się do użycia w piekarniku ale też doskonale przewodzą i utrzymują ciepło. Powłoka ceramiczna zapobiega przywieraniu potrawy a także ma wysoką odporność na zarysowania, ścieranie i promienie UV. Emaliowany garnek jest też po prostu ładny. Dostępna na rynku mnogość wzorów i kolorów sprawi, ze każdy znajdzie coś dla siebie. A danie serwowane w takim naczyniu prezentuje się pięknie.
Zapraszamy do wypróbowania tradycyjnego dania w odświeżonej wersji, prosto z piekarnika.
Lista produktów
- 1,5 kg kapusty kiszonej z marchewką (lub bez)
- 2 łyżki masła klarowanego
- duża biała cebula lub dwie mniejsze
- łyżka mąki pszennej
- 40 dag grzybów leśnych mrożonych ( np.borowiki )
- sól, czarny pieprz, majeranek, kminek (cały), liście laurowe
- ser do zapiekania
- szklanka orzechów włoskich łuskanych
Sposób przygotowania:
Grzyby zalewamy wodą tak, żeby je przykryły i gotujemy z dodatkiem soli na małym ogniu przez około 30′. Odstawiamy razem z wywarem.
Cebulę drobno siekamy. W emaliowanym garnku rozgrzewamy masło klarowane, szklimy na nim cebulkę razem z majerankiem i kminkiem. Dodajemy łyżkę mąki i podlewamy niewielką ilością wywaru z gotowania grzybów. Dodajemy posiekaną kapustę kiszoną z marchewką oraz 2-3 listki laurowe i gotujemy pod przykryciem podlewając pewien czas wywarem z grzybów. Kiedy kapusta będzie półmiękka dodajemy grzyby. Doprawiamy do smaku solą oraz świeżo mielonym pieprzem.
Orzechy grubo siekamy i mieszamy z kapusta. Na wierzch ścieramy ser. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni C, włączając grzanie od góry.
Garnek emaliowany umieszczamy w piekarniku na kilkanaście minut, aż ser się zarumieni.
Serwujemy na ciepło, bezpośrednio z garnka.
Smacznego!
kontakt
Altom sp. z o.o. Sp.k.
Ul. Roosevelta 116a
62-200 Gniezno
E-mail: biuro@emaliasilesia.pl
Tel. kom.: 695 450 119