garnki emaliowane przechowywanie w lodowce 3 1210x423 - Czy garnki emaliowane nadają się do przechowywania jedzenia w lodówce?

Czy garnki emaliowane nadają się do przechowywania jedzenia w lodówce?

Wiele naczyń wchodzi w interakcję z jedzeniem. Jednym z wyjątków są garnki emaliowane, które w przeciwieństwie do tych, wykonanych z innych tworzyw, np. aluminium czy stali, nie wpływają na smak czy jakość potraw. Z tego właśnie powodu można w nich przechowywać jedzenie w lodówce. Sprawdź, co jeszcze świadczy o tym, że garnki emaliowane nadają się do trzymania ulubionego bigosu czy rosołu w chłodniejszych warunkach.

W czym przechowywać żywność w lodówce?

Właśnie ugotowałeś ulubione leczo i została Ci całkiem spora porcja? Doskonale zdajesz sobie sprawę, że wyrzucanie jedzenia wiąże się z marnotrawstwem ekonomicznym i jest również nieekologiczne. Planujesz więc znaleźć mniejsze naczynie, by dodatkowo zaoszczędzić miejsce w lodówce i przelać do niego swoje danie. Niestety – w Twojej szafce kuchennej znajdują się albo garnki o ogromnej średnicy, które są po prostu zbyt duże i nie zmieszczą się do lodówki, albo masz do wyboru naczynia wykonane z tworzyw, mogących wpłynąć na jakość Twojego dania. Z doświadczenia wiesz, że leczo przechowywane np. w pojemniku ze stali staje się po prostu niesmaczne. Rezygnujesz więc i ostatecznie przelewasz leczo do słoików, co wiąże się z tym, że gdy będziesz chciał odgrzać danie, musisz pobrudzić kolejne naczynie. Brzmi to znajomo?

Jeśli tak, to najprawdopodobniej nie masz w swoim kuchennym arsenale odpowiednich naczyń, w których bez obaw schowasz swoje jedzenie. Garnki do przechowywania jedzenia w lodówce powinny być odporne na działanie niższej temperatury. Wbrew pozorom, wiele naczyń nie jest w stanie spełnić tego wymogu. Niektóre z nich, pod wpływem zimna w lodówce, mogą zmieniać smak potraw, a także wydzielać potencjalnie niebezpieczne związki dla organizmu. Dlatego warto wybierać sprawdzone naczynia, np. garnki emaliowane. Lodówka i jej działanie są im niestraszne, ponieważ są wykonane z dobrej jakości materiałów.

garnki emaliowane przechowywanie w lodowce - Czy garnki emaliowane nadają się do przechowywania jedzenia w lodówce?

Drugim aspektem, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru garnka do przechowywania żywności w lodówce, jest oczywiście jego wielkość. Rozmiar takiego naczynia powinien być dostosowany do wymiarów lodówki. Garnek musi mieścić się w jej wnętrzu, a Twoja lodówka bez trudu zamykać się, nie stwarzając żadnych trudności. Garnki w lodówce, o ile to możliwe, nie powinny zajmować większości miejsca na półce. Inne produkty też muszą mieć w niej swoją przestrzeń. Dlatego postaraj się przelewać swoje dania do naczyń o jak najbardziej adekwatnej pojemności w stosunku do ilości pozostałej potrawy. Zbyt duży garnek niepotrzebnie zajmie tylko więcej cennego miejsca w lodówce. Na szczęście na rynku można znaleźć garnki o różnych wielkościach. Wskazówki dotyczące tego, jak dobrać takie naczynie znajdziesz w artykule: Garnki emaliowane – wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem.

Lepszy smak i aromat na dłużej

Niemal każdy, kto przyrządzi więcej jedzenia niż jest w stanie od razu zjeść, szuka sposobu na to, by przechować takie danie, chroniąc jego jakość, aromat i smak. Z reguły zależy nam na tym, by potrawa jak najdłużej zachowała nie tylko świeżość, ale również wszelkie walory smakowe. Wiele naczyń, np. te wykonane z aluminium, nie może na tak wysokim poziomie spełnić tej roli jak garnki z emalii. Dlaczego? Zacznijmy od początku.

Naczynia emaliowane już na etapie gotowania, dają możliwość przyrządzenia o wiele zdrowszej i smaczniejszej potrawy niż ma to miejsce w przypadku garnków z innych materiałów, np. tych stalowych. Ich sekretem jest bezpieczna i higieniczna powłoka, która nie tylko nie zmienia smaku potraw, ale również nie uczula. Dzięki temu możemy cieszyć się zdrowiem i wspaniałym smakiem ulubionej potrawy.

Podobnie w przypadku przechowywania potrawy w lodówce, garnki emaliowane nadal dzięki swojej powłoce chronią jedzenie w nich umieszczone, przez co przyrządzone przez Ciebie smakołyki dłużej zachowują swój naturalny aromat i smak.

Wysoka odporność na działanie kwasów i temperatur

Jak zapewne wiesz, np. po lekturze artykułu Garnki emaliowane – zalety, garnki emaliowane są odporne na działanie temperatur. Objawia się to nie tylko w przypadku podgrzewania, ale również podczas chłodzenia. Oznacza to, że garnek emaliowany doskonale radzi sobie także w niskich temperaturach, nie wchodząc w żadne reakcje chemiczne z jedzeniem w nim umieszczonym.

Oczywiście, należy liczyć się z tym, że taki garnek nie jest cudownym, baśniowym naczyniem i ostatecznie, np. jeżeli zostawisz go samopas na kuchence, może się spalić. Jeśli dodatkowo przechowujesz w nim żywność w lodówce przez bardzo długi czas, jedzenie się zepsuje.

 

garnki emaliowane przechowywanie w lodowce 2 - Czy garnki emaliowane nadają się do przechowywania jedzenia w lodówce?

Garnki emaliowane są o wiele odporniejsze na działanie kwasów i innych składników jedzenia niż np. garnki stalowe. Dlatego można w nich przechowywać wszystkie typy potraw, zarówno dania kwaśne, takie jak kapuśniak, jak i słone czy słodkie.

I co istotne – przechowując jedzenie w garnku, możesz je po wyjęciu z lodówki i pozostawieniu na kilka minut, by nabrało temperatury pokojowej, umieścić na palniku i gotować, bez konieczności brudzenia kolejnych naczyń. W ten sposób oszczędzasz czas i wodę oraz środki czystości, które byłyby potrzebne do umycia dodatkowych garnków.

Przechowywanie jedzenia w garnkach emaliowanych w lodówce to zdrowy, ekonomiczny i sprawdzony sposób na zachowanie świeżości Twoich potraw na dłużej.