Zestaw garnków emaliowanych Silesia Rybnik na gaz i indukcję Izydor grafitowy 1000x423 - Jaki wybrać garnek emaliowany? Poznaj ich rodzaje

Jaki wybrać garnek emaliowany? Poznaj ich rodzaje

Garnki emaliowane są cenione w polskiej kuchni i niewątpliwie nadal bardzo często w niej używane. Jest to zasługą wieloletniej tradycji, ale również samych naczyń, które od lat przyciągają wzornictwem, funkcjonalnością oraz niezawodnością. Marka Silesia podąża za nowoczesnymi trendami, dlatego w swojej ofercie posiada garnki klasyczne nieokuwane o prostej formie, jak i okuwane o nowoczesnym designie. Które będą dla Ciebie najlepsze? Jak wybrać dobry garnek emaliowany?

Zestaw garnków emaliowanych Silesia Rybnik na gaz i indukcję Izydor grafitowy - Jaki wybrać garnek emaliowany? Poznaj ich rodzaje

Dlaczego warto wybrać garnki emaliowane Silesia?

Garnki emaliowane cechuje wysokie bezpieczeństwo użytkowania, gdyż ich szkliwiona powłoka nie pochłania zapachów i smaków, a jej gładkość utrudnia gromadzenie i namnażanie się bakterii. W garnkach emaliowanych można z powodzeniem przygotować smaczną zupę, jednogarnkową potrawę czy podgrzać mleko. Ponieważ powłoka jest odporna na działanie kwasów z pożywienia, bez przeszkód ugotujesz kapuśniak czy bigos.

Są odpowiednie na wszystkie rodzaje kuchenek – indukcyjną, gazową, elektryczną, ceramiczną i halogenową. Nadają się do mycia ręcznego, ale możesz je także umieścić w zmywarce.

Garnki emaliowane okuwane i nieokuwane – różnica

Garnki emaliowane zachwycają nie tylko swoją funkcjonalnością, ale też wyglądem – mnogość fasonów, zdobień oraz kolorów zachęca do posiadania w kuchni właśnie tego typu naczyń. Możesz wybierać pomiędzy garnkami klasycznymi, nieokuwanymi, kojarzącymi się ze swojską stylistyką lub tymi okuwanymi, charakteryzującymi się nieco nowocześniejszym designem. Czym właściwie się różnią?

  • Garnki klasyczne nieokuwane – to takie, które nie posiadają stalowej opaski na rancie. Garnki te bardziej budzą skojarzenia z tradycyjnymi naczyniami używanymi w domu w dzieciństwie. Wśród nich znajdziesz zarówno dekoracje tradycyjne, ale również nowoczesne. Garnki te są idealne dla alergików i małych dzieci, ponieważ nie zawierają niklu. Do takich garnków pasują pokrywki, które są w całości wykonane z emalii.
  • Garnki okuwane– mają zdecydowanie nowocześniejszy wygląd przez zastosowanie stalowych opasek na rantach, stalowych uchwytów oraz szklanych pokrywek ze stalowymi obwódkami i odpowietrznikami. Takie okucie korzystnie wpływa nie tylko na design naczynia, ale także chroni je przed obiciem.

zestaw garnkow emaliowanych ze szklanymi pokrywkami silesia rybnik zoska czerwony 8 elementow - Jaki wybrać garnek emaliowany? Poznaj ich rodzaje

Jak prawidłowo dobrać pokrywkę do garnka?

Aby prawidłowo dobrać pokrywkę do garnka emaliowanego, należy zmierzyć jego średnicę od zewnętrznych brzegów. Uzyskany w ten sposób wynik jest rozmiarem pokrywki, jaką należy dokupić.

Garnek do bigosu Silesia Rybnik emaliowany z pokrywką kremowy 19 l - Jaki wybrać garnek emaliowany? Poznaj ich rodzaje

Niezależnie czy zdecydujesz się na komplet garnków emaliowanych, czy pojedyncze garnki spoza zestawu, na garnki okuwane, czy nieokuwane – dzięki dużemu wyborowi możesz dopasować garnki emaliowane do swoich potrzeb, preferencji estetycznych i aranżacji kuchni.