Zdrowe gotowanie w naczyniach emaliowanych poleca Katarzyna Bosacka

Praktyczne wskazówki, jak zdrowo gotować

Współcześnie zauważalny jest wzrost świadomości dotyczącej wpływu sposobu żywienia na zdrowie i ogólne samopoczucie. Jakość spożywanych posiłków ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania organizmu. Dlatego tak ważna jest dbałość o zróżnicowaną dietę, obfitującą w witaminy i mikroelementy. Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć zdrowo gotować, poniżej znajdziesz garść praktycznych wskazówek.

Dlaczego warto wybrać zdrowe gotowanie? Oto korzyści, które docenisz!

Choć maksyma: „jesteś tym, co jesz” wydaje się oklepana, to wiele w niej prawdy, którą nietrudno dostrzec. Dostarczając organizmowi ważnych składników odżywczych, witamin i mikroelementów, zyskujesz więcej sił i energii. Wyeliminowanie z jadłospisu nadmiaru tłuszczu, nieumiejętnie przetworzonych potraw, a także nasyconych sztucznymi dodatkami i ulepszaczami smaku produktów zwróci się w postaci lepszego nastroju, promiennego wyglądu oraz energii, którą zarażać będziesz wszystkich wokół.

Praktyczne wskazówki jak gotować zdrowo dla każdego

1. Slow food, slow life – gotuj i jedz powoli

Celebracja chwili to najważniejsze przesłanie, jakim kierują się reprezentanci trendu slow life. Ma to odniesienie także do jedzenia – powolne przygotowanie posiłków i późniejsze delektowanie się nimi ma szczególne znaczenie w kontekście zdrowego gotowania. Dania wpisujące się w trend slow food są naturalne i pozbawione sztucznych dodatków. Na uwagę zasługuje swoiste namaszczenie, z jakim przyrządzane jest jedzenie – bez pośpiechu, aby uzyskać maksymalne nasycenie wartościami odżywczymi i jednocześnie nie zabić smaku potraw.

2. Nie przegotowuj warzyw

Pamiętaj, że zbyt długie gotowanie warzyw niszczy witaminy – najlepiej spożywać je na surowo. Te wymagające obróbki termicznej najwięcej cennych składników zachowają w postaci al dente, a więc lekko chrupiącej. Aby ograniczyć straty witamin, gotuj na parze lub z minimalną ilością wody. W ten sposób przyrządzić możesz większość warzyw, które nie tylko będą bogatym źródłem wartości odżywczych, ale także zachowają naturalny smak oraz kolor!

Długie gotowanie warzyw niszczy witaminy najlepiej spożywać je na surowo

3. Wybierz odpowiednie garnki

Wbrew pozorom, nie wszystko jedno, w jakich naczyniach gotujesz. Zatem jak wybrać garnki do zdrowego gotowania? Emalia to gładka powłoka, która uniemożliwia namnażanie się bakterii i nie wchodzi w reakcje z przyrządzanymi potrawami. Jednak – co najważniejsze z punktu widzenia zachowania wartości odżywczych w posiłkach – garnki emaliowane pozwalają zoptymalizować szybkość i temperaturę gotowania. Niwelują zatem nie tylko ryzyko przypalenia potrawy, ale także ograniczają utratę cennych witamin i substancji mineralnych, tak ważnych w codziennej diecie.

Gotuj pysznie i zdrowo w naczyniach emaliowanych Silesia

4. Stawiaj na różnorodność

Zdrowe gotowanie wymaga otwartości na zmiany. Posiłki powinny być rozmaite, aby w Twojej diecie obecne były witaminy i składniki mineralne z różnych grup. Ciekawym sposobem na urozmaicenie potraw jest… zabawa kolorami. Choć brzmi dość dziwnie, jest to najprostszy sposób, aby codzienne dania cieszyły nie tylko kubki smakowe, ale i oczy. Wielobarwne danie zachwyca estetyką i wygląda apetycznie, a jednocześnie obfituje w cenne wartości odżywcze.

Jak zacząć zdrowo gotować? Wybieraj naturalne składniki, odpowiednio je przyrządzaj i postaw na wysokiej jakości naczynia do zdrowego gotowania, a Twoje posiłki będą smaczne i pełnowartościowe. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na kanał YouTube ambasadorki naszej marki, Katarzyny Bosackiej, gdzie znajdziesz sposoby na zdrowe gotowanie oraz porady dotyczące ekologicznej kuchni.