Garnki emaliowane – wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem
Planujesz zakup garnków wysokiej jakości, które będą Ci służyły przez wiele lat? Skłaniasz się ku garnkom emaliowanym, ale wciąż szukasz informacji, które utwierdzą Cię, że to właściwy wybór? Przeczytaj o właściwościach oraz zaletach garnków emaliowanych i przekonaj się, że właśnie takie garnki chcesz mieć.
Garnki emaliowane – co trzeba wiedzieć?
Czy wspominając posiłki z dzieciństwa, na myśl od razu przychodzą Ci garnki emaliowane? To właśnie w nich gotuje się od pokoleń, ufając ich właściwościom. Garnki emaliowane są połączeniem tradycyjności z nowoczesnością – nie tylko pod względem designu, ale również użyteczności. Te piękne i niezawodne naczynia mają korpus ze stali węglowej, a pokryte są gładką warstwą emalii. Jest kwasoodporna, więc bez przeszkód w garnkach emaliowanych przyrządzisz wszystkie swoje ulubione potrawy. Co więcej – w takich garnkach nie tylko przygotujesz jedzenie, ale także nic nie stoi na przeszkodzie, aby przechowywać je w lodówce.
Emalia jest odporna na korozję i promieniowanie UV, dzięki czemu garnki mogą cieszyć swoją funkcjonalnością i lśniącymi kolorami przez długi czas. Budowa garnków emaliowanych sprawia, że ciepło rozchodzi się po ich dnie równomiernie, a to zmniejsza ryzyko przypalenia potraw. Występują w różnych pojemnościach: od małych, przez średnie, aż po wielkie garnki do zadań specjalnych na duże ilości rosołu czy bigosu. Co ważne, garnków emaliowanych możesz używać na wszystkich rodzajach kuchenek: elektrycznej, gazowej, ceramicznej, halogenowej oraz indukcyjnej.
Rodzaje garnków emaliowanych
Garnki emaliowane z łatwością możesz dobrać do swojej kuchni, biorąc pod uwagę wiele różnych aspektów. Pierwszy z nich to estetyka garnków – występują one w wielu kolorach, z różnorodnymi zdobieniami, o różnych kształtach. Możesz postawić na garnki w spokojnych, pastelowych barwach albo w bardziej ognistych i mocnych kolorach. Do wyboru masz garnki emaliowane jednokolorowe lub na przykład z motywami kwiatów, owoców, zwierząt czy z napisami. Jeśli chodzi o formę garnków emaliowanych, możesz zdecydować się na garnki emaliowane okuwane i nieokuwane Silesia. Pierwsze z nich mają nowoczesny design – stalowe opaski na rantach, stalowe uchwyty i szklane pokrywki ze stalowymi elementami. Drugie, czyli garnki nieokuwane, charakteryzują się klasycznym wyglądem. Nie posiadają dodatków ze stali nierdzewnej, a cały ich urok kryje się w prostej formie. Więcej informacji o naczyniach z emalii znajdziesz tutaj: Jaki wybrać garnek emaliowany? Poznaj rodzaje garnków emaliowanych.
Wpływ garnków emaliowanych na zdrowie
Szczelna powłoka emalii pokrywająca garnki ma tę właściwość, że z trudem osadzają i namnażają się na niej bakterie. Nie wytwarza też szkodliwych substancji w kontakcie z żywnością, nie pochłania jej zapachów oraz nie zmienia smaku – żadne niebezpieczne dla zdrowia substancje nie przenikają z garnków do jedzenia. Z tego względu garnki emaliowane polecane są do przyrządzania posiłków dla alergików (np. osób uczulonych na nikiel), dzieci czy osób starszych. Gładka emalia jest łatwa do utrzymania w czystości – nadaje się również do mycia w zmywarce. Jeśli zdecydujesz się umyć garnek emaliowany ręcznie, wystarczy płyn do naczyń i gąbka. Do oczyszczania garnków z zabrudzeń sprawdzą się również domowe naturalne substancje: soda, ocet czy sól. Pamiętaj, żeby jak najszybciej wyczyścić garnek po przypaleniu go. Szybkie pozbycie się silnego zabrudzenia korzystnie wpływa na funkcjonalność garnka oraz oczywiście jego wygląd. Żeby unikać przypalenia garnka, pamiętaj o dostosowaniu średnicy jego dna do wielkości pola grzewczego kuchenki.
Z pewnością dopasujesz garnki emaliowane do swoich potrzeb – możesz wybierać pomiędzy małymi rondlami a dużymi garnkami, a także między pojedynczymi garnkami a całymi zestawami garnków. Wysokiej jakości garnki emaliowane Silesia dobierzesz również do estetyki swojej kuchni – dopełnią zarówno tradycyjną, jak i nowoczesną aranżację.