garnki emaliowane dla alergików 1210x423 - Dlaczego garnki emaliowane są bezpieczne dla alergików?

Dlaczego garnki emaliowane są bezpieczne dla alergików?

Alergia może skutecznie utrudniać życie i powodować, że codzienne czynności stają się uciążliwe. W skrajnych przypadkach bywa nawet niebezpieczna dla zdrowia czy życia. W codziennym funkcjonowaniu męczące są zwłaszcza alergie pokarmowe, bo wymuszają przestrzegania specjalistycznej diety i unikania określonych produktów spożywczych. Nie każdy jednak wie, że alergię może wywołać nawet korzystanie z niektórych rodzajów garnków. Przeczytaj, jakie naczynia do gotowania wybrać i które garnki są najbezpieczniejsze dla zdrowia.

Alergia na nikiel

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów garnków do gotowania czy pieczenia, które różnią się właściwościami, przeznaczeniem czy materiałami zastosowanymi do produkcji. Osoby z uczuleniem na nikiel powinny kategorycznie unikać popularnych garnków ze stali nierdzewnej, które zawierają w sobie ten silnie uczulający pierwiastek. Alergia na nikiel to wbrew pozorom dość częsty problem. Według różnych szacunków może dotyczyć to nawet kilkunastu procent ludzi na świecie*.

Dlaczego osoby z uczuleniem na nikiel powinny unikać wszelkiego kontaktu z tym metalem? Nikiel to pierwiastek, który można znaleźć w wielu codziennych przedmiotach, na przykład w biżuterii czy garnkach do gotowania. Reakcję alergiczną w postaci zmian skórnych może wywołać każdy kontakt z pierwiastkiem, dlatego osoby uczulone na nikiel muszą kategorycznie zrezygnować z gotowania i przechowywania żywności w garnkach ze stali nierdzewnej. Jakich naczyń zatem używać? Na rynku można znaleźć specjalne garnki dla alergików – to naczynia emaliowane.

garnki emaliowane silesia dla alergikow 1 - Dlaczego garnki emaliowane są bezpieczne dla alergików?

Garnki emaliowane – najlepszy wybór dla alergika

Naczynia z emalii są trwałe, wytrzymałe i bezpieczne dla osób z alergiami, w tym z uczuleniem na nikiel. Garnki emaliowane nie mają go w składzie, dzięki czemu można w nich przygotować smaczny i zdrowy posiłek dla całej rodziny. W przeciwieństwie do garnków ze stali nierdzewnej, emalia nie wchodzi w reakcję z jedzeniem, nawet z kwaśnymi potrawami takimi bigos czy kapuśniak. Dlatego świetnie nadaje się nie tylko do przyrządzania, ale również przechowywania potraw. Klasyczna pomidorowa na niedzielnym rosole z wczoraj? Ulubiona zupa przechowywana w stalowym garnku może zyskać nieprzyjemny, metaliczny posmak.

Dla porównania, garnki emaliowane świetnie sprawdzają się zarówno w codziennym gotowaniu, jak i przechowywaniu potraw. Emalia nie wchodzi w reakcję z jedzeniem, a ponadto w składzie nie ma niklu, więc w naczyniach można przygotowywać posiłki dla całej rodziny, również dla alergików i dzieci.

W kuchni warto używać garnków i akcesoriów najlepszej jakości. Naczynia emaliowane Silesia to połączenie wieloletniego doświadczenia najlepszych rzemieślników oraz nowoczesnego spojrzenia na zdrowe gotowanie. Garnki z emalii Silesia nie mają w składzie niklu ani żadnych metalowych elementów, takich jak na przykład stalowe uchwyty czy opaska na rancie. Gwarantuje to 100% bezpieczeństwa podczas gotowania, co jest szczególnie istotne dla osób uczulonych na nikiel.

garnki emaliowane silesia dla alergikow 3 - Dlaczego garnki emaliowane są bezpieczne dla alergików?

Zdrowe garnki dla alergików – po czym je rozpoznać?

Emaliowane naczynia od polskiej marki Silesia mają idealnie gładką, szklistą powierzchnię, dzięki czemu nie wchodzą w reakcję z jedzeniem i nie uwalniają żadnych niebezpiecznych związków czy pierwiastków chemicznych. Równocześnie taka powierzchnia bardzo ułatwia codzienne mycie, bo resztki jedzenia nie gromadzą się w zakamarkach naczynia, więc utrzymanie garnków w czystości nie stanowi problemu. W razie silnych zabrudzeń można je bezpiecznie myć w zmywarce.

Czytaj również: Jak wyczyścić przypalony garnek?

Dlaczego warto wybrać garnki emaliowane?

Szklista powłoka emalii zapewnia komfort gotowania i wysoki poziom higieny podczas przechowywania potraw. Gładka powierzchnia garnka spowalnia oraz ogranicza rozwój bakterii. Dzięki temu potrawy dłużej zachowują świeżość, smak i aromat, a jedzenie jest zdrowsze i dużo smaczniejsze. Naczynia emaliowane to odpowiednie garnki dla alergików – nie zawierają w sobie uczulającego niklu, nie posiadają żadnych metalowych elementów, nadają się do przechowywania potraw i są łatwe do utrzymania w czystości.

garnki emaliowane silesia dla alergikow - Dlaczego garnki emaliowane są bezpieczne dla alergików?

Źródło:

*https://medycynapracyportal.pl/wp-content/uploads/wydawnictwa/podstawowe_informcje_o_alergii_i_alergenach.pdf