garnki emaliowane w kuchni

Jak wybrać zdrowe garnki do gotowania?

Rozpatrując zakup nowych garnków, często pojawia się pytanie: jakie garnki są najlepsze? Ponieważ na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i modeli, poniżej przedstawiamy krótką ich charakterystykę. Dowiedz się, o których naczyniach można powiedzieć, że to „zdrowe garnki”.

Najlepsze garnki do gotowania

Garnki to naczynia, bez których ciężko wyobrazić sobie codzienne kuchenne obowiązki. Rynek pełen jest modeli wykonanych z różnorodnych materiałów i w dużej rozpiętości cenowej. Warto pamiętać, że to, z czego wykonane są garnki, również nie pozostaje obojętne dla ludzkiego organizmu. Poniżej opisaliśmy, które naczynia do gotowania będą najzdrowszym wyborem.

Garnki ze stali nierdzewnej

Największymi zaletami stali nierdzewnej są trwałość i higieniczność. Garnki z tego tworzywa wyprodukowane są ze stali o różnym składzie, np. 18/10 oznacza, że naczynia zawierają 18% chromu i 10% niklu. Z tego względu ich powłoka nie nadaje się do przygotowywania potraw dla osób uczulonych na pierwiastki metaliczne. Osoby uczulone na nikiel powinny wybrać naczynia o oznaczeniu 18/0. Co istotne – w garnkach ze stali nierdzewnej nie należy zbyt długo przechowywać pożywienia, ponieważ istnieje ryzyko, że w efekcie reakcji stali ze składnikami potrawy, jedzenie zyska metaliczny posmak.

Garnki aluminiowe

Twoje wątpliwości powinny wzbudzić niskiej jakości naczynia aluminiowe (często są to garnki zakupione kilkanaście lat temu), które nie są pokryte dodatkową warstwą. Garnki aluminiowe lepszej jakości są anodowane, czyli poddane procesowi elektrochemicznemu, który na powierzchni aluminium wytwarza warstwę tlenku o większej twardości oraz odporności na korozję. Powłoka ta wpływa na zabezpieczenie przed przenikaniem do potraw szkodliwego dla zdrowia aluminium. Co jeszcze charakteryzuje ten rodzaj naczyń do gotowania? Garnki wykonane z aluminium często pokryte są powłokami, np. teflonową lub marmurową. Podczas zakupów zdecyduj się jedynie na modele z powłoką o wysokiej jakości.

Garnki z powłoką ceramiczną

Powłoka ceramiczna, którą pokryte są garnki, nie zawiera żadnych szkodliwych związków i nie reaguje z substancjami zawartymi w pożywieniu, wobec czego jest bezpieczna dla zdrowia. Bez przeszkód garnków ceramicznych mogą używać alergicy. Co istotne, powłoka ta nie zmienia aromatu ani smaku przygotowywanych potraw. Korpus takich naczyń wykonywany jest z innego materiału, zazwyczaj z aluminium, ale powłoka ceramiczna jest w pełni szczelna. Bez obaw możesz przygotowywać w nich przeróżne dania, dla siebie i swoich bliskich.

Garnki miedziane

Zaletą garnków miedzianych jest bardzo dobre przewodzenie ciepła – szybko i równomiernie się nagrzewają. Nie reagują z pożywieniem, a także nie wpływają na jego smak czy aromat. Czasami podczas obróbki termicznej jedzenia mogą uwalniać się z takich garnków śladowe ilości jonów miedzi. Nie zagraża to jednak zdrowiu. Pamiętaj jednak, by nie przechowywać jedzenia w miedzianych garnkach, ponieważ przy dłuższym kontakcie z żywnością, może wydzielać się z nich szkodliwa patyna. Jeśli zaś chodzi o gotowanie, możesz przyrządzać w nich wszystko – nawet kwaśne i słone potrawy.

Garnki szklane

Szkło jest antyalergiczne, antybakteryjne i w łatwy sposób można je wyczyścić. Nie reaguje z pożywieniem oraz nie zawiera szkodliwych substancji, dlatego garnki szklane to kolejna propozycja dla alergików. Garnki ze szkła nie pochłaniają zapachów, barwników z pożywienia oraz nie zmieniają jego smaku. Szkło, z którego są wykonane, jest żaroodporne – może być więc używane zarówno w piekarniku, jak i na kuchence elektrycznej oraz gazowej (z nakładką rozpraszającą płomień), ale nie można ich używać na kuchence indukcyjnej! Miej jednak na uwadze, że dobrej jakości zestaw szklanych garnków to spory wydatek. Szkło, jak to szkło, może również nie ocaleć w kontakcie z podłogą podczas upadku.

Garnki żeliwne

O garnkach żeliwnych mówi się, że to inwestycja nawet na kilkanaście lat. Jeśli pochodzą ze sprawdzonego źródła, są wysokiej jakości, a użytkowanie ich będzie odpowiednie – rzeczywiście mogą posłużyć długie lata. Żeliwo jest bowiem bardzo trwałym materiałem, które trudno uszkodzić czy zarysować. Odradza się jednak mycia takich naczyń w zmywarce. Garnki żeliwne nadają się do gotowania, smażenia oraz duszenia – niestraszne im również wysokie temperatury. Są bezpieczne w kontakcie z żywnością oraz nie wpływają na jej walory smakowe czy zapachowe.

Garnki emaliowane

Korpus garnków emaliowanych wykonany jest ze stali węglowej, a pokrywa je emalia – szklista, gładka powierzchnia. Garnki emaliowane są zdrowe, ponieważ nie uwalniają żadnych niebezpiecznych substancji do pożywienia. Z tego względu to idealny wybór do gotowania dla dzieci, osób starszych oraz alergików uczulonych na pierwiastki metaliczne. Emalia jest powłoką, która utrudnia gromadzenie i namnażanie się bakterii na jej powierzchni. Jest więc higieniczna oraz łatwa do utrzymania w czystości – niezależnie, czy chcemy myć garnki ręcznie, czy powierzyć to zadanie zmywarce.

Czytaj również: Prozdrowotne właściwości emalii

 

garki emalia silesia 1030x687 - Jak wybrać zdrowe garnki do gotowania?

W garnkach emaliowanych bez przeszkód możesz przygotowywać kwaśne, słone czy ostre potrawy, ponieważ nie wchodzą one w żadne szkodliwe reakcje chemiczne z pożywieniem. Nie absorbują też jego zapachu czy smaku. Garnki emaliowane Silesia to naczynia, których możesz bezpiecznie używać na wszystkich rodzajach kuchenek. Nie wiesz, który garnek spełni Twoje potrzeby? Przed zakupem koniecznie sprawdź, jak wybrać garnek emaliowany i na co zwrócić szczególną uwagę. Pamiętaj także o ich odpowiednim przechowywaniu. Zarysowania czy odpryski powodują odsłonięcie stali, która znajduje się pod emalią. Wówczas uszkodzone w ten sposób garnki przestają być bezpieczne dla zdrowia.

Jakie garnki są najzdrowsze?

Na pewno są to garnki posiadające niezbędne atesty, pochodzące od sprawdzonego producenta i z wysokiej jakości materiałów. Garnki ze stali nierdzewnej nie są polecane osobom uczulonym na nikiel. Odradza się używanie garnków aluminiowych, które nie były anodowane, garnków z teflonową powłoką o niskiej jakości oraz miedzianych, które nie posiadają wewnętrznej powłoki zabezpieczającej.

Nie używaj garnków, które mają uszkodzoną powłokę chroniącą przed kontaktem pożywienia z korpusem garnka! Bezpieczne dla zdrowia są garnki ceramiczne oraz szklane, choć cena i potencjalna kruchość tych drugich może odstraszać. Dobrym wyborem są też „długowieczne” garnki żeliwne oraz garnki emaliowane, które w polskich domach cieszą się sympatią od wielu pokoleń.

garki emalia 1030x687 - Jak wybrać zdrowe garnki do gotowania?

Garnek emaliowany Silesia – kolekcja Maki