szary czajnik emaliowany

Jak czyścić emaliowany czajnik w środku i na zewnątrz? Poradnik

Emalia to idealnie gładka powłoka szklista, która uniemożliwia gromadzenie i namnażanie się bakterii. Ponadto znacznie ułatwia codzienną pielęgnację oraz sprawia, że utrzymanie naczyń w czystości jest proste i wygodne. Czajniki emaliowane mają nie tylko ponadczasowy wygląd – cechuje je również niepowtarzalny urok. Jak więc czyścić i dbać o czajnik emaliowany, by cieszyć się jego niezawodnością przez długi czas?

Czym wyczyścić czajnik emaliowany z zewnątrz?

Wszystkie naczynia emaliowane Silesia nadają się do bezpiecznego mycia w zmywarce. Jednak w przypadku czajnika emaliowanego, proces czyszczenia wymaga od nas większej precyzji i delikatności. Czym zatem wyczyścić czajnik z zewnątrz? By to zrobić, wystarczy gąbka, ciepła woda i płyn do mycia naczyń. Do czyszczenia nie należy używać druciaków czy silnych detergentów, ponieważ te mogą uszkodzić jego zewnętrzną powłokę.

Warto również pamiętać, że na płycie indukcyjnej zewnętrzna warstwa czajnika nie jest tak bardzo narażona na zabrudzenia i osad jak ma to miejsce w przypadku kuchenki gazowej. Mieszanie się gazu z powietrzem w nieprawidłowych proporcjach może skutkować tzw. kopceniem. Jak więc wyczyścić czajnik z tego typu osadu? Doskonale sprawdzi się pasta z sody oczyszczonej oraz naturalna gąbka w postaci… cytryny! By umyć spód czajnika, można wykorzystać szorstką gąbkę i gotowe!

Czytaj również: Jak dbać o naczynia emaliowane?

Jak czyścić czajnik emaliowany w środku?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, jak skutecznie czyścić czajnik emaliowany w środku. Co więcej – przy pomocy tych samych metod można wyczyścić każdy inny czajnik, nie tylko emaliowany. W tym celu będziemy potrzebować:

 • ciepłej wody, gąbki i delikatnego płynu do mycia naczyń
 • kwasku cytrynowego
 • sody oczyszczonej
 • octu
czajnik na indukcje emaliowany z gwizdkiem silesia rybnik - Jak czyścić emaliowany czajnik w środku i na zewnątrz? Poradnik

Czajnik na indukcję emaliowany z gwizdkiem Silesia Rybnik

W przypadku lekkiego osadu i niewielkich zabrudzeń można użyć płynu do mycia naczyń i gąbki. Można też raz na jakiś czas wsadzić czajnik emaliowany do zmywarki razem z innymi naczyniami. Jednak największy problem sprawia kamień osadzający się w środku czajnika. Jeśli wybieramy się na wakacje czy dłuższy urlop, zawsze powinniśmy opróżniać czajnik – bez względu czy jest to czajnik elektryczny, czy czajnik emaliowany w stylu retro. Nie mamy wpływu na to, jaka jest twardość wody w mieszkaniu czy w domu, ale można ograniczyć osadzanie się kamienia poprzez stosowanie filtrów do wody. Taki filtr można zamontować bezpośrednio w kranie albo do gotowania używać wody przefiltrowanej w dzbanku. Jak usunąć kamień z czajnika emaliowanego, jeśli biały osad pojawia się pomimo filtrowania wody?

Czyszczenie czajnika emaliowanego w środku przy pomocy kwasku cytrynowego

Zamiast używać chemicznych środków odkamieniających, które często są żrące oraz szkodliwe dla zdrowia, można użyć bardziej naturalnych i jednocześnie bezpiecznych metod. Jedną z nich jest czyszczenie czajnika w środku przy pomocy kwasku cytrynowego:

 1. Do czajnika wsyp saszetkę kwasku cytrynowego – zamiennie można też użyć soku z cytryny.
 2. Zalej czajnik do połowy wodą i zagotuj.
 3. Po ok. trzech godzinach wylej zawartość i dokładnie opłucz czajnik.
 4. Zagotuj kilka razy wodę, aby pozbyć się resztek kwasku lub soku z cytryny.

Jak wyczyścić czajnik emaliowany w środku przy pomocy sody oczyszczonej?

Wiele osób zastanawia się, jak odkamienić czajnik emaliowany sodą oczyszczoną. Cały proces jest bardzo podobny do czyszczenia czajnika kwaskiem cytrynowym i sprowadza się do kilku prostych kroków:

 1. Do czajnika wsyp około trzy łyżki stołowe sody oczyszczonej.
 2. Zalej czajnik do pełna wodą i pozostaw na minimum godzinę.
 3. Wylej zawartość, a następnie opłucz dokładnie cały czajnik wodą.
 4. W razie potrzeby zagotuj kilka razy świeżą wodę, aby całkowicie pozbyć się zapachu sody.

Jak odkamienić czajnik emaliowany, jeśli w środku nagromadziło się dużo kamienia?

Do odkamieniania czajnika można też użyć octu. W tym celu wlewamy do czajnika ocet rozcieńczony z wodą w proporcji 1:1, doprowadzamy do wrzenia i zostawiamy na ok. godzinę, po czym płuczemy intensywnie. Ocet dobrze radzi sobie z dużymi ilościami kamienia, ale minusem tego rozwiązania jest charakterystyczny, kwaśny zapach, który dla niektórych osób może być uciążliwy.

Jak widać, jest wiele sposobów na to, jak czyścić emaliowany czajnik czy inne naczynia. Dzięki temu można łatwo utrzymać je w czystości i codziennie cieszyć się pyszną herbatą czy kawą.

Może Cię zainteresować: Emaliowany czajnik na gaz i indukcję – poznaj jego zalety