Oznaczenia na spodzie garnków emaliowanych
Zanim kupisz garnek, sprawdź, co symbolizują oznaczenia na jego dnie. Piktogramy podpowiedzą Ci między innymi, na jakim rodzaju kuchenki możesz podgrzewać dania, a także czy naczynia mogą być myte w zmywarce.
Oznaczenia na garnkach, a rodzaj urządzenia grzewczego.
Istnieje kilka podstawowych oznaczeń na spodzie garnków emaliowych, które wskazują na możliwości tych naczyń oraz opisują ich funkcjonalność. Przynajmniej pięć z nich odnosi się do rodzajów kuchenek, na których można przyrządzać dania w wybranym naczyniu. Jak więc odszyfrować konkretne oznaczenia na spodzie garnków?
- Piktogram z zapalonym palnikiem oznacza, że garnek bez obaw można podgrzać na kuchence gazowej.
- Na naczyniu przystosowanym do kuchenki elektrycznej znajdziesz symbol pola grzewczego z czarnym kółkiem w środku.
- Możliwość gotowania w garnku na kuchence halogenowej rozpoznasz poprzez okrągły znak spirali. Gdy zauważysz taki symbol, możesz być pewien, że Twoje naczynie zadziała na tego rodzaju urządzeniu.
- Oznaczenia na garnkach emaliowanych przeznaczonych na kuchenki ceramiczne, posiadają umieszczony w okręgu symbol równa się, wokół niego po obu stronach – na dole i na górze – znajdą się po dwa trójkąty, a po prawej i lewej stronie – po jednej zaokrąglonej figurze geometrycznej.
Zastanawiasz się, jak rozpoznać garnek na indukcję? Znaczek przypominający sprężynkę to symbol, który podpowiada, że naczynie przystosowane jest do kuchenki indukcyjnej. W innym naszym artykule znajdziesz szczegółowe objaśnienie, kiedy i dlaczego naczynia emaliowane mogą działać również na indukcji. Przeczytasz go tutaj: Indukcja? Czemu nie!
Na jakich rodzajach kuchenek można używać garnków emaliowanych?
Na kuchence indukcyjnej, ceramicznej, elektrycznej oraz gazowej można przyrządzać dania w garnkach emaliowanych Izydor. W jednym zestawie znajdziesz aż osiem elementów: cztery naczynia w różnych rozmiarach wraz z dopasowanymi pokrywkami.
Niektóre naczynia można podgrzewać również w piekarniku. Jeżeli garnek jest przeznaczony także do użytku w takim urządzeniu, symbol tego urządzenia znajdziesz na spodzie naczynia.
Konserwacja i odporność naczyń – oznaczenia.
Znaki na garnkach emaliowanych informują także, czy naczynie można myć w zmywarce. Taki symbol rozpoznasz bez trudu, bo składa się z uproszczonego rysunku zmywarki ze strumieniem wody. Szczegóły dotyczące mycia garnków emaliowanych w tym urządzeniu, znajdziesz w artykule: Czy garnki emaliowane można myć w zmywarce?
Symbol wskazujący, że naczynie nadaje się do przechowywania jedzenia w lodówce, to kieliszek i widelec umieszczone w kwadracie z zaokrąglonymi bokami. W takich garnkach możesz przechowywać np. zupę, bez obaw, że tworzywo, z którego jest wykonane naczynie, wejdzie w reakcję z jedzeniem.
Do niektórych dań czy np. przetworów, takich jak naturalne dżemy, które trzeba gotować przez wiele godzin, potrzebne Ci będą naczynia z pogrubionym dnem. Taki garnek oznaczony jest symbolem naczynia, a jego dno będzie mocniej zarysowane i oznaczone dwiema strzałkami – po jednej i drugiej stronie dna – zwróconymi grotem do dna.
Wiele naczyń posiada także symbol „powłoka odporna na zarysowania”. Składa się on z dwóch elementów – pierwszy z nich to łopatka ustawiona pionowo, a drugi to znaczek symbolizujący dno garnka.
Jak przedłużyć żywotność naczyń?
Aby naczynia służyły Ci dłużej, należy pamiętać o kilku zasadach ich odpowiedniego wykorzystywania. Pomogą w tym także piktogramy na ich spodzie, ponieważ podpowiadają, na jakich urządzeniach grzewczych można w nich gotować, a także czy można je wkładać do gorącego piekarnika lub myć w zmywarce. Oto wskazówki, które ułatwią Ci dbanie o te naczynia:
- Uważaj na różnicę temperatur – nie należy stawiać zimnego naczynia na rozgrzanej kuchence, a w przypadku kuchenki gazowej – na wysokim płomieniu. Ta zasada dotyczy zarówno garnków, jak i czajników emaliowanych. Zanim zaczniesz myć taki garnek, upewnij się, czy wystygł.
- Nie wkładaj gorącego garnka do lodówki, ponieważ w ten sposób może on ulec uszkodzeniu.
- Jeżeli garnek może być podgrzewany za pomocą płyty ceramicznej czy indukcyjnej, podgrzewaj go stopniowo. Zbyt szybkie podgrzanie naczynia może skutkować jego uszkodzeniem.
- Dopasuj garnek do średnicy palnika czy pola grzewczego. W przypadku, gdy gotujesz coś na płycie grzewczej, podnoś garnek, a nie przesuwaj go po płycie, bo w ten sposób możesz doprowadzić do jego uszkodzenia.
- Pamiętaj, by naczyń z emalii nie stosować do przygotowania potraw smażonych na głębokim tłuszczu.
- Nie mieszaj dań w garnkach za pomocą stalowych akcesoriów kuchennych oraz sztućców – dzięki temu nie uszkodzisz ich powierzchni.
- Wybieraj tylko drewniane akcesoria bądź przybory wykonane z tworzywa sztucznego odpornego na wysokie temperatury.
- Do mycia garnków nie używaj ostrych, drucianych gąbek czy drapaków.
Oznaczenia na spodzie garnków pomagają w wyborze najlepszego naczynia, idealnie dopasowanego do preferencji i umiejętności kulinarnych użytkowników. Dlatego przed dokonaniem zakupów warto sprawdzić, do jakiego rodzaju kuchenki przeznaczone są garnki, by cieszyć się nimi przez długie lata.