garnek emaliowany na gaz i indukcje Silesia Rybnik Kokoszka Smakoszka 3 1024x423 - Oznaczenia na spodzie garnków emaliowanych

Oznaczenia na spodzie garnków emaliowanych

Zanim kupisz garnek, sprawdź, co symbolizują oznaczenia na jego dnie. Piktogramy podpowiedzą Ci między innymi, na jakim rodzaju kuchenki możesz podgrzewać dania, a także czy naczynia mogą być myte w zmywarce.

garnek emaliowany silesia rybnik kurka zoska kokoszka 1 - Oznaczenia na spodzie garnków emaliowanych

Garnek emaliowany Silesia Kurka Zośka Kokoszka

Oznaczenia na garnkach, a rodzaj urządzenia grzewczego.

Istnieje kilka podstawowych oznaczeń na spodzie garnków emaliowych, które wskazują na możliwości tych naczyń oraz opisują ich funkcjonalność. Przynajmniej pięć z nich odnosi się do rodzajów kuchenek, na których można przyrządzać dania w wybranym naczyniu. Jak więc odszyfrować konkretne oznaczenia na spodzie garnków?

 • Piktogram z zapalonym palnikiem oznacza, że garnek bez obaw można podgrzać na kuchence gazowej.
 • Na naczyniu przystosowanym do kuchenki elektrycznej znajdziesz symbol pola grzewczego z czarnym kółkiem w środku.
 • Możliwość gotowania w garnku na kuchence halogenowej rozpoznasz poprzez okrągły znak spirali. Gdy zauważysz taki symbol, możesz być pewien, że Twoje naczynie zadziała na tego rodzaju urządzeniu.
 • Oznaczenia na garnkach emaliowanych przeznaczonych na kuchenki ceramiczne, posiadają umieszczony w okręgu symbol równa się, wokół niego po obu stronach – na dole i na górze – znajdą się po dwa trójkąty, a po prawej i lewej stronie – po jednej zaokrąglonej figurze geometrycznej.

Zastanawiasz się, jak rozpoznać garnek na indukcję? Znaczek przypominający sprężynkę to symbol, który podpowiada, że naczynie przystosowane jest do kuchenki indukcyjnej. W innym naszym artykule znajdziesz szczegółowe objaśnienie, kiedy i dlaczego naczynia emaliowane mogą działać również na indukcji. Przeczytasz go tutaj: Indukcja? Czemu nie!

Na jakich rodzajach kuchenek można używać garnków emaliowanych?

Na kuchence indukcyjnej, ceramicznej, elektrycznej oraz gazowej można przyrządzać dania w garnkach emaliowanych Izydor. W jednym zestawie znajdziesz aż osiem elementów: cztery naczynia w różnych rozmiarach wraz z dopasowanymi pokrywkami.

nowoczesne garnki emaliowane - Oznaczenia na spodzie garnków emaliowanych

Garnki emaliowane Izydor


Niektóre naczynia można podgrzewać również w piekarniku
. Jeżeli garnek jest przeznaczony także do użytku w takim urządzeniu, symbol tego urządzenia znajdziesz na spodzie naczynia.

Konserwacja i odporność naczyń – oznaczenia.

Znaki na garnkach emaliowanych informują także, czy naczynie można myć w zmywarce. Taki symbol rozpoznasz bez trudu, bo składa się z uproszczonego rysunku zmywarki ze strumieniem wody. Szczegóły dotyczące mycia garnków emaliowanych w tym urządzeniu, znajdziesz w artykule: Czy garnki emaliowane można myć w zmywarce?

Symbol wskazujący, że naczynie nadaje się do przechowywania jedzenia w lodówce, to kieliszek i widelec umieszczone w kwadracie z zaokrąglonymi bokami. W takich garnkach możesz przechowywać np. zupę, bez obaw, że tworzywo, z którego jest wykonane naczynie, wejdzie w reakcję z jedzeniem.

Do niektórych dań czy np. przetworów, takich jak naturalne dżemy, które trzeba gotować przez wiele godzin, potrzebne Ci będą naczynia z pogrubionym dnem. Taki garnek oznaczony jest symbolem naczynia, a jego dno będzie mocniej zarysowane i oznaczone dwiema strzałkami – po jednej i drugiej stronie dna – zwróconymi grotem do dna.

Wiele naczyń posiada także symbol „powłoka odporna na zarysowania”. Składa się on z dwóch elementów – pierwszy z nich to łopatka ustawiona pionowo, a drugi to znaczek symbolizujący dno garnka.

kuchnia w stylu prowansalskim jakie garnki 5 - Oznaczenia na spodzie garnków emaliowanych

Zestaw garnków emaliowanych kolekcja Klara Wild Flowers

Jak przedłużyć żywotność naczyń?

Aby naczynia służyły Ci dłużej, należy pamiętać o kilku zasadach ich odpowiedniego wykorzystywania. Pomogą w tym także piktogramy na ich spodzie, ponieważ podpowiadają, na jakich urządzeniach grzewczych można w nich gotować, a także czy można je wkładać do gorącego piekarnika lub myć w zmywarce. Oto wskazówki, które ułatwią Ci dbanie o te naczynia:

 • Uważaj na różnicę temperatur – nie należy stawiać zimnego naczynia na rozgrzanej kuchence, a w przypadku kuchenki gazowej – na wysokim płomieniu. Ta zasada dotyczy zarówno garnków, jak i czajników emaliowanych. Zanim zaczniesz myć taki garnek, upewnij się, czy wystygł.
 • Nie wkładaj gorącego garnka do lodówki, ponieważ w ten sposób może on ulec uszkodzeniu.
 • Jeżeli garnek może być podgrzewany za pomocą płyty ceramicznej czy indukcyjnej, podgrzewaj go stopniowo. Zbyt szybkie podgrzanie naczynia może skutkować jego uszkodzeniem.
 • Dopasuj garnek do średnicy palnika czy pola grzewczego. W przypadku, gdy gotujesz coś na płycie grzewczej, podnoś garnek, a nie przesuwaj go po płycie, bo w ten sposób możesz doprowadzić do jego uszkodzenia.
 • Pamiętaj, by naczyń z emalii nie stosować do przygotowania potraw smażonych na głębokim tłuszczu.
 • Nie mieszaj dań w garnkach za pomocą stalowych akcesoriów kuchennych oraz sztućców – dzięki temu nie uszkodzisz ich powierzchni.
 • Wybieraj tylko drewniane akcesoria bądź przybory wykonane z tworzywa sztucznego odpornego na wysokie temperatury.
 • Do mycia garnków nie używaj ostrych, drucianych gąbek czy drapaków.

Oznaczenia na spodzie garnków pomagają w wyborze najlepszego naczynia, idealnie dopasowanego do preferencji i umiejętności kulinarnych użytkowników.  Dlatego przed dokonaniem zakupów warto sprawdzić, do jakiego rodzaju kuchenki przeznaczone są garnki, by cieszyć się nimi przez długie lata.