Letnie przetwory – jak pasteryzować słoiki w garnku?
Lato to wręcz idealny okres na przygotowanie domowych przetworów, bo właśnie wtedy owoce i warzywa mają najwięcej smaku i są najtańsze. To sposób na to, by cieszyć się ich smakiem przez cały rok. Jedną z najskuteczniejszych metod przedłużania trwałości przetworów jest ich pasteryzacja. Jak pasteryzować słoiki w garnku? Przeczytaj instrukcję krok po kroku.
Typy pasteryzacji
Istnieją dwie metody wekowania przetworów. Pasteryzację można przeprowadzić na mokro albo na sucho. Ta druga metoda polega na trzymaniu słoików w piekarniku określony czas w takiej temperaturze, by pokrywki się uszczelniły. Sprawdzi się, kiedy robimy naprawdę dużą liczbę zapasów, najlepiej w jednym czasie, by nie nagrzewać piekarnika wielokrotnie. Druga jest pod tym względem wygodniejsza, nawet niewielką liczbę przetworów możemy pasteryzować na bieżąco, używając garnka z wodą.
Pasteryzacja słoików w garnku – jak wybrać odpowiedni?
Najważniejsze przy pasteryzacji są dobrej jakości warzywa czy owoce np. z własnego ogródka albo zaprzyjaźnionego warzywniaka. Oprócz tego niezbędny jest odpowiednio dobrany garnek, w którym przeprowadzimy proces pasteryzacji. Kluczową rolę odgrywa jego wielkość. Powinien on być dobrany do liczby i wysokości słoików, które chcemy zapasteryzować. Odpowiedni garnek sprawi, że zawekujemy słoiki szybko, nie marnując czasu i energii na gotowanie zbyt dużej ilości wody.
Często trudność sprawia znalezienie odpowiednio dużego garnka, który pomieści większą liczbę np. litrowych słoików. Bez problemów znajdziesz taki garnek w ofercie naczyń emaliowanych Silesia. Jeśli obawiasz się, że emalii nie można używać np. na kuchence indukcyjnej – uspokajamy – garnków Silesia można używać zarówno na gazie, jak i na kuchence elektrycznej oraz płycie indukcyjnej, a informują o tym oznaczenia na spodzie garnka.
Warto podkreślić, iż emalia jest powłoką szklistą. Uderzające słoiki o dno garnka mogą zniszczyć emaliowaną powłokę. W tym celu, niektórzy błędnie wkładają do środka ścierkę kuchenną. Najlepszym i bezpiecznym garnkiem do pasteryzacji będzie garnek ze specjalną wkładką. Jest ona wyciągana, a więc garnek może pełnić później funkcję np. garnka do bigosu lub rosołu.
Podsumujmy zatem, na co musisz zwrócić uwagę, jeśli chcesz pasteryzować słoiki w garnku:
- Wielkość i pojemność garnka – do przeprowadzenia pasteryzacji najlepiej wybrać takie naczynie, które będzie odpowiadało liczbie i wielkości słoików. Najczęściej sięgamy po największy garnek, jaki mamy w domu. Świetnie sprawdzi się np. naczynie o pojemności 7,5 l. By nie mieć problemu z żadną liczbą słoików, warto zainwestować w komplet naczyń o różnej wielkości np. zestaw 3 garnków emaliowanych Silesia. Zaletą takie zakupu będzie też to, że garnki te można wykorzystać również do codziennego, zdrowego gotowania.
- Typ kuchenki – naczynia z emalii są bardzo wszechstronne i uniwersalne, jednak warto upewnić się, czy naczynie do typu kuchenki grzewczej, jaką posiadamy.
- Ilość i wielkość słoików do wekowania – im więcej dużych słoików, tym większy garnek będzie nam potrzebny. Słoiki nie mogą być ściśnięte ani się ze sobą stykać.
- Dodatkowe akcesoria – są specjalne garnki do pasteryzacji, np. garnek do gotowania słoików Silesia Rybnik 13,6 l. To bardzo pojemne naczynie wyposażone dodatkowo w specjalną wkładkę do pasteryzacji, dzięki czemu pod słoiki nie trzeba podkładać ściereczki.
Jak przeprowadzić pasteryzację słoików w garnku krok po kroku?
- Umieść przetwory w słoikach i szczelnie je zamknij.
- Na spodzie garnka umieść wkładkę lub ściereczkę, a następnie słoiki pokrywką do góry tak, aby nie stykały się ze sobą.
- Do garnka nalej wodę powyżej poziomu zakrętek. Doprowadź do wrzenia.
- Gotuj słoiki przez ok. 20 min.
- Po zakończeniu gotowania wyciągnij słoiki i odwróć do góry dnem. Pozostaw na 24 godziny by wystygły.
- Pasteryzacja zakończona – schowaj słoiki w ciemnym i chłodnym miejscu, a smakami lata będziesz cieszyć się aż do wiosny!
Jakie przetwory pasteryzować?
Pasteryzować można tak naprawdę wszystko, aby przedłużyć żywotność potraw. Należy jednak uważać na niektóre składniki – np. surowa czy niedosmażona cebula może doprowadzić do fermentacji i zepsucia się zawartości całego słoika. Podobnie zadziała surowy por czy czosnek.
Wekować można też wszelkie płynne potrawy – sosy, gulasze, przeciery, zupy. Często pasteryzuje się również dżemy czy konfitury, nie ma jednak konieczności wekowania przetworów zawierających duże ilości cukru. Nie pasteryzuje się potraw czy sałatek octowych (marynowane grzybki) i produktów kiszonych (ogórki, kapusta).
Jakie przetwory planujecie przygotować w tym roku?