Jak przyrządzić pyszne domowe pączki, czyli przygotowanie na tłusty czwartek
Tłusty czwartek to umownie ostatni czwartek przed wielkim postem. Historia tego święta sięga czasów pogańskich, ale tradycja jedzenia słodkich przekąsek z okazji końca karnawału dotarła do Polski dopiero w XVI wieku. 20 lutego 2020 roku mieszkańcy wielu krajów na całym świecie dostaną dyspensę od wszelkich diet na rzecz słodkiego świętowania. Jak przygotować się na tłusty czwartek? Poznaj przepis na tradycyjne pączki drożdżowe i poczęstuj nimi najbliższych.
Niezawodny przepis na domowe pączki
Do zrobienia ciasta na pączki przygotuj:
- 500 g mąki pszennej (3 szklanki),
- 4 żółtka jaj,
- 40 g cukru (3 pełne łyżki),
- 250 ml ciepłego mleka (1 szklanka),
- 50 g masła (¼ kostki),
- 25 g świeżych drożdży,
- 1 litr oleju lub smalcu do smażenia pączków,
- szczyptę soli,
- 2 łyżki spirytusu (opcjonalnie).
Nadzienie do pączków to rzecz indywidualnego smaku. Przygotuj 100 g ulubionej konfitury lub ugotuj budyń. Dobre ciasto drożdżowe można podać na wiele różnych sposobów, ozdobić lukrem i kandyzowanymi owocami bądź orzechami i czekoladą.
Jak przygotować puszyste pączki?
Przed rozpoczęciem pracy rozpuść masło w rondelku emaliowanym na małym ogniu i pozostaw do ostudzenia. Z przygotowanych składników wybierz 3 łyżki mleka, po łyżce mąki oraz cukru i rozetrzyj je z drożdżami. Uformowany zaczyn odstaw np.: w niewielkim kubku emaliowanym pod przykryciem na 15 minut.
W drugiej misce umieść pozostałą mąkę, cukier, żółtka jajek, roztopione masło i szczyptę soli. Wlej szklankę ciepłego mleka, zaczyn oraz 2 łyżki spirytusu, jeśli się na niego zdecydujesz. Alkohol dodajemy do ciasta po to, by nie wchłonęło całego tłuszczu podczas smażenia. Wymieszaj ze sobą wszystkie składniki. Gdy ciasto stanie się lepkie i jednolite, przykryj miskę papierem lub ścierką i odstaw na godzinę, a nawet półtorej. W tym czasie ciasto urośnie, a gotowe pączki będą bardziej puszyste.
Po leżakowaniu ciasta przełóż je na stolnicę i oprusz mąką z każdej strony. Rozwałkuj je na grubość 2-3 cm. Następnie rozpocznij wykrajanie pączków. Możesz użyć w tym celu specjalnej formy lub tradycyjnej szklanki. Układaj je na obsypanej mąką desce. Całość przykryj i odłóż w ciepłe miejsce na pół godziny.
Domowe pączki – smażenie
Przygotuj średniej wielkości emaliowany garnek. Wlej do niego olej i rozgrzej na ogniu średniej mocy do temperatury 175 stopni C. Najlepiej sprawdzi się olej roślinny: rzepakowy lub kokosowy. Możesz wybrać również smalec. Dobry garnek do pączków pokryty emalią wydobędzie z pączków ich tradycyjny zapach i smak, ponieważ nie pochłania aromatów dzięki swojej podobnej do szkła konstrukcji.
Na rozgrzany olej kładź po kilka pączków. Zmniejsz moc palnika i smaż kawałki ciasta 2 do 3 minut po każdej stronie do zarumienienia się. Wyławiaj je specjalną szumówką do pączków i kładź na papierowym ręczniku, który wchłonie nadmiar tłuszczu.
Pączki nadziewane – jak podawać?
Na koniec wystarczy nadziać pączki wybraną konfiturą bądź kremem i dowolnie ozdobić. Ulubione nadzienie aplikuj wewnątrz ciasta strzykawką. Tradycyjne pączki drożdżowe posypuje się cukrem pudrem lub polewa lukrem i ozdabia kandyzowanymi owocami. Lukier najlepiej wylać na jeszcze ciepłe pączki, natomiast z cukrem pudrem czekamy do całkowitego ostudzenia. Możesz także skusić się na nowoczesne dekoracje, takie jak czekoladowa polewa z ciasteczkami, wiórki kokosowe i migdałowe, płatki kwiatów, a nawet żelki.