Katarzyna Bosacka gotuje zdrowo w naczyniach emaliowanych Silesia

Katarzyna Bosacka – ambasador marki Silesia

Ekologia to kluczowy temat XXI wieku. Już nie tylko organizacje działające na rzecz ochrony środowiska, ale również media i znane osobistości starają się wpajać społeczeństwu ekologiczne zachowania. Jest wiele programów telewizyjnych i internetowych o tematyce proekologicznej, ale najbardziej wiarygodne są te, które szczerze mówią o jakości produktów, z którymi mamy do czynienia na co dzień i ich składnikach. Znana dziennikarka, Pani Katarzyna Bosacka, w swoim najnowszym programie na YouTube, zachęca widzów do zmiany codziennych nawyków i pokazuje jak dzięki prostym rozwiązaniom zadbać o nasze środowisko. Podobnie jak marka Silesia kocha smaczne posiłki przygotowywane w naczyniach, które są zdrową opcją gotowania. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Pani Katarzyna Bosacka została ambasadorką marki Silesia.

Czy wiesz co jesz?

Kim jest Katarzyna Bosacka? Polska dziennikarka prasowa i telewizyjna, autorka publikacji na temat zdrowia, urody, nauki, medycyny i wychowania dzieci. Z wykształcenia jest polonistką. Wielką popularność przyniosły jej programy takie jak: “Wiem, co jem”, “Wiem, co kupuję”, “O, matko!”, “Co nas truje?” czy “Gwiazdy od kuchni”. Od sierpnia 2019 prowadzi kanał na platformie YouTube pod nazwą EkoBosacka, zajmujący się ekologią i zdrową żywnością. W nowym programie Pani Katarzyna zachęca widzów do zmiany codziennych nawyków. Co więcej, dzięki swojemu kanałowi na YouTube pokazuje jak dbać o zdrowie i środowisko.

Katarzyna Bosacka Ambasadorką marki Silesia

Pani Bosacka jest laureatką przyznawanego dziennikarzom naukowym Kryształowego Pióra, zdobywczynią nagrody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w konkursie „Libertas et Auxilium”, za najlepszy program poświęcony ochronie konsumentów. Otrzymała również nagrodę ogólnopolskiego miesięcznika ekologicznego Ekonatura: Laur Ekoprzyjaźni 2013 dla osoby indywidualnej za wybitne zasługi na rzecz edukacji ekologicznej i prozdrowotnej w Polsce. Prywatnie żona Marcina Bosackiego, dziennikarza, senatora i byłego ambasadora RP w Kanadzie oraz matka czwórki dzieci.

Żyj w stylu eko

Pani Katarzyna często podkreśla, że w jej domu rodzinnym gotowało się codziennie i to z wykorzystaniem najlepszych produktów. Dziś bardzo chętnie wracamy do tradycyjnych smaków i przepisów. Jednak staramy się, aby nasze gotowanie było bardziej nowoczesne. Nowoczesne czyli zdrowe, a garnki emaliowane to najzdrowsza opcja gotowania.

Żyj w stylu eko, gotuj w naczyniach emaliowanych

Gładka powłoka nie pozwala na rozwój i rozmnażanie się bakterii oraz powstrzymuje przedostawanie się szkodliwych substancji do potrawy. Nie wchodzi też w reakcje z gotowanymi produktami. Naczynia emaliowane zyskały już wielu zwolenników m.in. dzięki swoim właściwościom hipoalergicznym. Pozbawione niklu, stworzone ze stalowego korpusu pokrytego kilkoma warstwami emalii, stają się naczyniami doskonałymi dla osób z alergią, a także małych dzieci. Stąd też stały się najczęstszym wyborem nie tylko wśród alergików, ale i mam, które chcą przygotować swoim najbliższym smaczne i zdrowe posiłki. Do tego garnki emaliowane posiadają właściwości szkła czyli nie pochłaniają smaków i zapachów. Wydobywasz więc prawdziwy smak owoców i warzyw przygotowując owocowe lub warzywne przetwory.

Cieszymy się, że wspólnie z Panią Katarzyną będziemy mogli podpowiadać Państwu jak żyć, aby codziennie robić coś dobrego dla siebie i rodziny oraz dla naszej planety.

Tłusty czwartek Silesia Rybnik

Jak przyrządzić pyszne domowe pączki, czyli przygotowanie na tłusty czwartek

Tłusty czwartek to umownie ostatni czwartek przed wielkim postem. Historia tego święta sięga czasów pogańskich, ale tradycja jedzenia słodkich przekąsek z okazji końca karnawału dotarła do Polski dopiero w XVI wieku. 20 lutego 2020 roku mieszkańcy wielu krajów na całym świecie dostaną dyspensę od wszelkich diet na rzecz słodkiego świętowania. Jak przygotować się na tłusty czwartek? Poznaj przepis na tradycyjne pączki drożdżowe i poczęstuj nimi najbliższych.

Niezawodny przepis na domowe pączki

Do zrobienia ciasta na pączki przygotuj:

  • 500 g mąki pszennej (3 szklanki),
  • 4 żółtka jaj,
  • 40 g cukru (3 pełne łyżki),
  • 250 ml ciepłego mleka (1 szklanka),
  • 50 g masła (¼ kostki),
  • 25 g świeżych drożdży,
  • 1 litr oleju lub smalcu do smażenia pączków,
  • szczyptę soli,
  • 2 łyżki spirytusu (opcjonalnie).

Nadzienie do pączków to rzecz indywidualnego smaku. Przygotuj 100 g ulubionej konfitury lub ugotuj budyń. Dobre ciasto drożdżowe można podać na wiele różnych sposobów, ozdobić lukrem i kandyzowanymi owocami bądź orzechami i czekoladą.

Jak przygotować puszyste pączki?

Przed rozpoczęciem pracy rozpuść masło w rondelku emaliowanym na małym ogniu i pozostaw do ostudzenia. Z przygotowanych składników wybierz 3 łyżki mleka, po łyżce mąki oraz cukru i rozetrzyj je z drożdżami. Uformowany zaczyn odstaw np.: w niewielkim kubku emaliowanym pod przykryciem na 15 minut.

Garnek emaliowany do pączków

W drugiej misce umieść pozostałą mąkę, cukier, żółtka jajek, roztopione masło i szczyptę soli. Wlej szklankę ciepłego mleka, zaczyn oraz 2 łyżki spirytusu, jeśli się na niego zdecydujesz. Alkohol dodajemy do ciasta po to, by nie wchłonęło całego tłuszczu podczas smażenia. Wymieszaj ze sobą wszystkie składniki. Gdy ciasto stanie się lepkie i jednolite, przykryj miskę papierem lub ścierką i odstaw na godzinę, a nawet półtorej. W tym czasie ciasto urośnie, a gotowe pączki będą bardziej puszyste.

Po leżakowaniu ciasta przełóż je na stolnicę i oprusz mąką z każdej strony. Rozwałkuj je na grubość 2-3 cm. Następnie rozpocznij wykrajanie pączków. Możesz użyć w tym celu specjalnej formy lub tradycyjnej szklanki. Układaj je na obsypanej mąką desce. Całość przykryj i odłóż w ciepłe miejsce na pół godziny.

Domowe pączki – smażenie

Przygotuj średniej wielkości emaliowany garnek. Wlej do niego olej i rozgrzej na ogniu średniej mocy do temperatury 175 stopni C. Najlepiej sprawdzi się olej roślinny: rzepakowy lub kokosowy. Możesz wybrać również smalec. Dobry garnek do pączków pokryty emalią wydobędzie z pączków ich tradycyjny zapach i smak, ponieważ nie pochłania aromatów dzięki swojej podobnej do szkła konstrukcji.

Projekt bez tytułu 5 - Jak przyrządzić pyszne domowe pączki, czyli przygotowanie na tłusty czwartek

Na rozgrzany olej kładź po kilka pączków. Zmniejsz moc palnika i smaż kawałki ciasta 2 do 3 minut po każdej stronie do zarumienienia się. Wyławiaj je specjalną szumówką do pączków i kładź na papierowym ręczniku, który wchłonie nadmiar tłuszczu.

Pączki nadziewane – jak podawać?

Na koniec wystarczy nadziać pączki wybraną konfiturą bądź kremem i dowolnie ozdobić. Ulubione nadzienie aplikuj wewnątrz ciasta strzykawką. Tradycyjne pączki drożdżowe posypuje się cukrem pudrem lub polewa lukrem i ozdabia kandyzowanymi owocami. Lukier najlepiej wylać na jeszcze ciepłe pączki, natomiast z cukrem pudrem czekamy do całkowitego ostudzenia. Możesz także skusić się na nowoczesne dekoracje, takie jak czekoladowa polewa z ciasteczkami, wiórki kokosowe i migdałowe, płatki kwiatów, a nawet żelki.

Jak przygotować pyszne domowe pączki