Zabierz emaliowany kubek na jesienny spacer do lasu lub weekendowy biwak
Emaliowany kubek, rondel czy garnek to idealny wybór, jeśli szukasz naczyń na weekendowy wypad za miasto, ognisko lub wyprawę w góry. Naczynia z emalii są bezpieczne dla zdrowia, odporne na zarysowania i wysokie temperatury. Świetnie nadają się do gotowania na kuchenkach gazowych, a do tego nie wpływają na smak potraw. Co jeszcze musisz o nich wiedzieć?
Przyjemność z gotowania w zgodzie z naturą
Koniec lata i początek jesieni to idealny moment na zorganizowanie ogniska z przyjaciółmi albo weekendowy wypad za miasto. Emaliowane naczynia są nieocenionym kulinarnym pomocnikiem podczas wszystkich tego typu wypadów. Wielu osobom garnki emaliowane kojarzą się ze starymi dobrymi czasami, gdy nasze babcie i prababcie gotowały w nich wyjątkowe świąteczne potrawy. Nierzadko naczynia te są również synonimem trwałości. Skąd wziął się ich fenomen?
Zalety garnków i naczyń emaliowanych
Naczynia emaliowane są zdrowe, wykonane z naturalnych materiałów, mają antyalergiczne właściwości, są wytrzymałe i odporne na zarysowania. Szybko się nagrzewają, dzięki czemu idealnie nadają się do gotowania na kuchenkach gazowych. Ponadto mają absolutnie niepowtarzalny, ponadczasowy wygląd i są praktyczne – łatwo je myć oraz utrzymywać w czystości dzięki gładkiej i szklistej powierzchni.
Emaliowany kubek i rondelek – idealni kompani biwakowych przygód
W emaliowanym rondlu możesz przygotować rozgrzewająca zupę, podać aromatyczny bigos czy gulasz. Z kolei gorące napoje takie jak kawa, herbata czy kakao najlepiej będą smakować w emaliowanym kubku, zwłaszcza że dłużej utrzyma on ciepłą temperaturę napoju. Naczynia z emalii są praktyczne i dobrze sprawdzą się podczas weekendowego wypadu w góry, biwaku w lesie czy nad jeziorem. Są dostępne w wielu kolorach, wersjach i wielkościach, dzięki czemu są niezwykle wszechstronne.
W naszym sklepie można znaleźć zarówno klasyczne kubki emaliowane na kawę czy herbatę, jak i duże naczynia do gotowania, w których można przygotować i od razu podać zupę czy inne ciepłe danie. Emalia świetnie sprawdza się też do przechowywania żywności, bo nie wpływa na smak potraw, a emaliowane formy są stworzone do potraw pieczonych i zapiekanych.
Do czego jeszcze można wykorzystać emaliowane naczynia?
Pieczone ziemniaki to klasyka biwakowego gotowania. Poniżej przedstawiamy prosty i niezawodny przepis na szwedzkie pieczone ziemniaczki w stylu Hasselback, które z pomocą emaliowanej formy można przygotować zarówno w piekarniku, jak i na grillu czy w ognisku.
Przepis na ziemniaki Hasselback pieczone w formie emaliowanej
Składniki na 4 porcje:
- 8 dość dużych ziemniaków typu B, C lub BC
- 4 łyżki oleju, np. rzepakowego
- 1 płaska łyżeczka soli
- Ulubione zioła i przyprawy (np. rozmaryn lub tymianek)
Wykonanie:
- Ziemniaki myjemy i dokładnie szorujemy, ale nie obieramy. Następnie osuszamy i kroimy cienko, nie docinając ich do samego końca.
- Piekarnik rozgrzewamy do 200°C, grzanie góra/dół bez termoobiegu.
- Następnie do miski wlewamy olej, wsypujemy sól i mieszamy. Obtaczamy każdego ziemniaka i układamy w emaliowanej formie. Przykrywamy pokrywką lub szczelnie folią aluminiową i wstawiamy do rozgrzanego piekarnika.
- Czas pieczenia zależy od wielkości ziemniaków, ale po mniej więcej 40 minutach zdejmujemy pokrywkę (lub folię) i podnosimy temperaturę do 240°C.
- Po około 20 minutach ziemniaki powinny być miękkie w środku i przyjemnie złocone z góry. W razie potrzeby możemy jeszcze trochę dopiec.
- Pod koniec pieczenia można dodać podsmażony w kawałkach boczek lub masło. Całość można podawać z kwaśną śmietaną lub świeżo posiekanymi ziołami.
Źródło: krytykakulinarna.pl
Forma do pieczenia sprawdzi się w każdej sytuacji, podobnie, jak emaliowany kubek, który można zabrać ze sobą na jesienny spacer, weekendowy wypad pod namiot ze znajomymi albo nawet do ekskluzywnego górskiego spa.