Jak wyczyścić przypalony garnek? 3 sprawdzone domowe sposoby
Przypalenie garnka może zdarzyć się każdemu – nie tylko osobom rozpoczynającym swoje kulinarne przygody, ale i tym doświadczonym w kuchni. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, zbyt duży płomień lub moc palnika pod garnkiem i przypalenie gotowe. Jak umyć przypalony garnek? Przeczytaj sprawdzone domowe sposoby na pozbycie się takich zabrudzeń.
Przezorny w kuchni zawsze ubezpieczony
Czarna powłoka znajdująca się na dnie przypalonego naczynia to tlenek miedzi, czyli nieorganiczny związek chemiczny, powstający w efekcie spalania się produktów spożywczych. Aby zapobiec przywieraniu jedzenia do powierzchni garnka przez zbyt szybkie pozbycie się z niego wody czy tłuszczu, należy unikać zbyt długiego kontaktu pożywienia z nagrzanym do wysokich temperatur garnkiem. Ochroną przed przypaleniem jest też wybieranie garnków wysokiej jakości, z odpowiednią grubością dna. Takie są garnki emaliowane Izydor Silesia Rybnik, które dzięki swojej konstrukcji równomiernie rozprowadzają ciepło. Dodatkowo szklista powierzchnia emalii zapobiega przywieraniu i zdecydowanie ułatwia czyszczenie.
Ale wiemy, że Polak potrafi… Dlatego zebraliśmy kilka porad jak radzić sobie z ewentualnymi przypaleniami. Bardzo ważne, żeby po przypaleniu każdorazowo dokładnie wyczyścić naczynie – dzięki temu jego powierzchnia będzie gładka i nieuszkodzona, zmniejszając ryzyko przywierania i przypalenia podczas kolejnego gotowania. W przypadku przypaleń liczy się czas – im szybciej zabierzesz się za spalony garnek, tym przywrócenie go do stanu używalności będzie łatwiejsze. Przypalenie może pojawić się także na zewnątrz garnka – aby tego uniknąć, a tym samym zachować jego doskonały wygląd na wiele lat, pamiętaj o dopasowywaniu wielkości palnika czy płomienia do średnicy garnka. Ważne jest też, by wiedzieć, jak dbać o naczynia emaliowane na co dzień.
Jak umyć przypalony garnek?
Choć może się wydawać, że usunięcie warstwy przypalonego jedzenia jest skomplikowane – to nic trudnego. Z pomocą kilku ekologicznych metod, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, z pewnością sobie z tym poradzisz. Wystarczy użyć naturalnych produktów, które znajdziesz w swojej kuchni.
Sól
Środkiem, który jest bardzo skuteczny w usuwaniu przypaleń z garnków jest sól kuchenna. Ten niepozorny produkt świetnie radzi sobie z czyszczeniem różnych garnków. Wystarczy, że na dno naczynia wsypiesz sporą ilość soli, wlejesz trochę wody, a całą gęstą mieszankę będziesz gotować przez kilka minut. Po jej ostygnięciu umyj garnek gąbką do mycia naczyń. Drugim sposobem jest wsypanie na dno garnka grubej warstwy soli (ok. pół szklanki) i zalanie jej małą ilością wody – tak, aby powstała papka. Należy pozostawić ją na kilka godzin, a potem wyczyścić gąbką kuchenną.
Soda
Wykorzystanie sody to kolejny sposób na przypalony garnek – ten ze stali nierdzewnej, żeliwny, ceramiczny czy emaliowany, np. z kolekcji garnków emaliowanych Klara Silesia Rybnik. Przy delikatnym przypaleniu odpowiednie będzie nasypanie niewielkiej ilości sody na dno garnka i dodanie tyle wody, aby powstała gęsta masa. Po pozostawieniu jej na kilka godzin, należy po prostu umyć garnek gąbką.
Jeśli przypalenie garnka jest mocne, roztwór z sody i wody należy zagotować przez kilka minut, a potem drewnianą lub silikonową szpatułką usunąć spaleniznę i na końcu wyszorować naczynie gąbką. Do garnków ze stali nierdzewnej możesz użyć też mieszanki sody i octu. Efektem ich połączenia będzie piana, którą po kilku godzinach pozostawienia na zabrudzeniach wystarczy zmyć.
Ocet
Spalony garnek uratuje też ocet. Jak umyć przypaloną powierzchnię przy użyciu octu? Do garnka wlej wodę z octem w proporcjach 2:1 – dwie części octu na jedną część wody. Mieszanka powinna przykrywać zabrudzenia na dnie do około 2-3 cm wysokości garnka. Zagotuj ją przez kilka minut, a potem ostudź i pozostaw na kilka godzin. Po tym czasie wylej zawartość garnka. Pozostałości zanieczyszczeń możesz delikatnie usunąć drewnianą łyżką, a następnie wyczyść go za pomocą gąbki. Ocet to również doskonały środek do usuwania kamienia z czajnika.
Szklista emaliowana powłoka nie wchodzi w reakcje z żadnymi produktami spożywczymi. Dlatego użycie do czyszczenia soli, sody, octu czy kwasku cytrynowego jest jak najbardziej bezpieczne. Każdemu może przydarzyć się przypalenie garnka. Jeśli tak się stanie, zastosuj domowe sposoby czyszczenia, zamiast używać inwazyjnych środków chemicznych.